بارگیری...
خواص ادویه پاپریکا

خواص ادویه پاپریکا

ادویه پاپریکا چیست؟

 ادویه پاپریکا نوعی چاشنی است که از آسیاب فلفل دلمه ای و فلفل تند خشک شده و فلفل شیرین تهیه می شود. طعم پاپریکا در مقایشه با فلفل قرمز و فلفل هندی که به عنوان ادویه های تندی شناخته می شوند تا حدودی ملایم تر است. این به این خاطر است که میزان کپسایسین موجود در فلفل پاپریکا پاین است. رنگ پاپریکا بر اساس فلفل های موجود در آن از قرمز یا نارنجی روشن تا قرمز تیره متفاوت است.

درمان کورونا با ادویه پاپریکا

پاپریکا دارای مقادیر بسیار زیاد ویتامینC  و بیوفلاونیدن می باشد. یعنی ادویه پاپریکا با دارا بودن انواع آنتی اکسیدان ها، از فعالیت رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و پیشگیری از سرطان و بیماری های قلبی می کند. ادویه ی پاپریکا، سه برابر نیاز روزانه بدن، دارای ویتامین C می باشد. مصرف مدام و روزانه از فلفل پاپریکا در انواع غذاها، شدت و طول دوران سرماخوردگی را کاهش می دهد.

پاپریکا در درمان اسکوربوت نقش بسزایی دارد. علت اصلی بیماری اسکوربوت، کمبود ویتامین C است. این بیماری با ورم و خونریزی لثه ها، لق شدن دندان ها ، ورم استخوان ها ، زردی ، افزایش سرعت تنفس و اسهال و... شناخته می شود. اما چون در ادویه پاپریکا مقدار فراوانی ویتامین C می باشد ، به راحتی با قرار دادن این چاشنی در رژیم غذایی روزانه می توان از بروز این بیماری جلوگیری نمود.

کم خونی هم از جمله مواردی است که در اثر کمبود ویتامین C ایجاد می شود. ویتامین C در ادویه پاپریکا توانایی بدن را در جذب آهن افزایش می دهد. به همین خاطر برای پیشگیری از کم خونی ، ادویه پاپریکا را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.

خواص پاپریکاخواص پاپریکا در طب سنتی

دیگر ویتامین موجود در ادویه پاپریکا ویتامین A می باشد. ویتامین A نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت پوست ایفا می کند. ویتامین A از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند و باعث روشن شدن و شفافیت پوست می باشد.

نکته ی بسیار جالب در مورد ادویه پاپریکا این است که می توان از پاپریکا ماسک صورت تهیه کرد. این ماسک باعث خوش رنگ شدن پوست صورت و همچنین کاهش خطوط ظریف ، چین و چروک ها می شود و لکه های ناشی از افزایش سن ، شل شدگی و تیرگی پوست را از بین می برد. برای تهیه این ماسک می بایست یک قاشق غذاخوری فلفل پاپریکا را با دو قاشق غذاخوری عسل مخلوط نمایید و به صورت لایه ی نازک روی پوست صورتتان بمالید و اجازه دهید حدود20 دقیقه بر روی صورت بماند.

از دیگر مزایای ویتامین A حفظ سلامت بینائی می باشد. وجود این ویتامین در بدن سبب می شود که چشم ها نور را به تصویر تبدیل کنند. وجود لوتئین و زآگزانتین در ویتامین A از خطر ابتلا به آب مروارید جلوگیری می کند. یک قاشق غذاخوری ادویه پاپریکا، حدود 3349 واحد بین المللی ویتامین A دارد. این میزان 11 درصد از نیاز روزانه ی توصیه شده به ویتامین A را تامین می کند.

ویتامین A موجود در ادویه پاپریکا سبب رشد سالم سلول ها می شود. این ویتامین سببب حفظ سلامت سیاهرک ها و مویرگ ها می باشد. بتاکاروتین در ادویه پاپریکا بسیار می باشد که در بدن تبدیل به ویتامین A می شود. همچنین ویتامین B6 و اسیدفولیک موجود در پاپریکا سبب رفع گرفتگی رگ های قلبی و بیماری های دیابتی می باشد. فیبر موجود در ادویه پاپریکا می تواند کلسترول را کاهش دهد که خطر ابتلا به حمله ی قلبی و سکته ای را به شدت کم می کند.

نقش ویتامین B6 در ادویه پاپریکا

ویتامین B6 از مجموعه ویتامین های گروه B می باشد که نقش بسیار مهمی در تجزیه ی چربی ها ، پروتئین ها و تبدیل کربوهیدرات ها به گلوکز دارد. پاپریکا هم سرشار از ویتامین B6 است به طوری که یک قاشق غذا خوری ادویه پاپریکا حدود 2/11 درصد از نیاز روزانه ی بدن را به این ویتامین تامین می کند.

ویتامین B6 موجود در پاپریکا از اثرات عصبی و فکری قدرتمندی برخوردار است. وجود این ویتامین در چاشنی پاپریکا سبب شده است ملاتونین یا همان هورمون خواب در بدن تولید شود. این هورمون به تنظیم چرخه ی خواب به طور طبیعی کمک می کند. همچنین ملاتونین باعث افزایش سطوح سروتونین و نوراپی نفرین می شود. هر دوی این هورمون ها سبب می شوند تا همیشه شاد و بدون استرس باشیم.

ویتامین B6 یک آکوآنزیم است. وجود این ویتامین برای فعال کردن 100 آنزیم دیگر و بهبود کار کرد آنها ضروری است. وجود این آنزیم ها در بدن سبب می شود تا با ایجاد واکنش های بیوشیمیایی، انرژی تولید شود و همزمان با تأمین گلوکز بدن، به تولید انتقال دهنده های عصبی و هموگلوبین می پردازد. به علاوه چون ادویه پاپریکا دارای مقادیر فراوانی آهن می باشد، انتقال اکسیژن به سراسر بدن را به راحتی به انجام می رساند. این امر سبب می شود که به درمان وضعیت هایی نظیر خستگی ، رخوت ، بی حوصلگی ، و افسردگی کمک کند.

پیشگیری از ریزش مو با پاپریکا

جلوگیری از ریزش مو با ادویه پاپریکا

همچین ویتامین B6 در ادویه پاپریکا به پیشگیری از ریزش مو کمک می کند. دیگر آنکه آهن موجود در پاپریکا باعث آسان شدن فرایند انتقال اکسیژن به فولیکول های مو می شود. این قابلیت با بهبود جریان خون در کف سر باعث کمک به رشد مو می شود.

ویتامین B6 موجود در چاشنی پاپریکا در تولید ملانین نیز نقش دارد. ملانین رنگ دانه ای است که باعث رنگی شدن مو می شود. اگر می خواهید در هنگام رنگ کردن مو، مقدار اندکی رنگ قرمز به موهایتان اضافه کنید، می توانید از پاپریکا برای این کار استفاده کنید. برای این کار پودر پاپریکای شیرین را با حنا ترکیب کنید و به موهایتان بمالید. اگر قصد چنین کاری را دارید پیش از استفاده از ادویه پاپریکا، روی کف سرتان کمی از آن را روی بخش کوچکی از پوست دستتان بمالید تا از عدم حساسیت به پاپریکا مطمئن شود.

پیشگیری از سرطان با ادویه پاپریکا

همان طور که گفته شد پاپریکا دارای کپسایسین است. این ماده در پیشگیری و درمان انواع سرطان ها به خصوص سرطان معده نقش به سزائی دارد. کپسایسین از توسعه و رشد سلول های سرطانی جلوگیری کرده و با سرکوب نمودن رُن های موثر از سلامتی بدن در برار هجوم و تکثیر سلول  های سرطانی محافظت می نماید.

تصفیه خون با چاشنی پاپریکا

ادویه پاپریکا دارای مقادیر فراوانی از مواد معدنی نظیر آهن ، پتاسیم ، فسفر ، منزیوم است که به تصفیه ی خون و بهبود وضعیت قلب کمک می کند.

پاپریکا ترشحات معده ای را تحریک می کند و در درمان سوء هاضمه نقش بسزائی دارد. ادویه پاپریکا محرک فوق العاده ای است که با افزایش میزان بزاق دهان و اسید معده ، گوارش را آسان می کند.

مواد معدنی در ادویه پاپریکا

وجود مواد معدنی در ادویه پاپریکا نظیر فیبر ، قند طبیعی و کربوهیدرات ها باعث تامین انرژی و چربی های سالم برای بدن می شود. پاپریکا تنها حاوی 19 کالری و کم تر از 1گرم چربی دارد.

ویتامین E موجود در ادویه پاپریکا نقش بسیار مهمی در سلامت خون دارد. هریک قاشق غذاخوری ادویه پاپریکا حدود 5/13 درصد از نیاز روزانه بدن را به ویتامین E تامین می کند. ویتامین E آنتی اکسیدانی است که از بروز آسیب های ناشی از رایدکال های آزاد پیشگیری می کند و همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود.

ویتامین E به تولید گلبول های قرمز خون کمک می کند. وجود این ویتامین در پاپریکا باعث شده است تا از لخته شدن خون جلوگیری کند و همچنین زخم های ایجاد شده بر اثر بریدگی را به سرعت التیام می بخشد.

بر اساس شواهد به دست آمده در خصوص پروتئین ضد باکتری موجود در پاپریکا به این نتیجه رسیده اند که ادویه پاپریکا سبب جلوگیری از رشد برخی باکتری ها نظیر سالمونلا و اشریشیا که معمولا از طریق خوراکی ها منقتل می شود، می باشد.

آهن موجود در فلفل پاپریکا بسیار است به طوری که یک قاشق چای خوری فلفل پاپریکا حدود 6/3 درصد از نیاز روزانه ی بدن را به آهن تامین می کند.

خواص ادویه پاپریکا برای کبد

اگر به دنبال راه حلی برای پاکسازی کبد هستید، ادویه پاپریکا انتخاب مناسبی برای این کار می باشد. آنتی اکسیدان های موجود در ادویه پاپریکا می تواند کبد را از سموم و چربی ها پاکسازی نماید و جوانی و سلامتی را به کبد هدیه دهد.

درمان دیابت با ادویه پاپریکا

دیابت مرضی است که از هر ۲۰ ایرانی یک نفر به دیابت مبتلاست و نیمی از این تعداد نمی‌دانند که دیابت دارند. هر ۱۰ ثانیه یک نفر در جهان به دلیل عدم آگاهی از دیابت و روش کنترل آن، جان خود را از دست می‌دهد. هر ۳۰ ثانیه یک نفر در جهان به علت عدم آگاهی از دیابت و روش کنترل آن، پای خود را از دست می‌دهد. بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده ، از میان جمعیت ۲۵ تا ۷۹ سال ایرانی، ۴٫۵ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند و از هر ۴ فرد دیابتی یک نفر نمی‌داند که دیابت دارد. ادویه پاپریکا می تواند سطح قند خون در انسولین را به خوبی تنظیم نماید و از بروز بیماری دیابت در افراد عادی و دیابت بارداری در زنان حامله جلوگیری نماید.

همچنین برای پیشگیری و درمان رگ های عنکبوتی که در پا ایجاد می شود می توان از پاپریکا استفاده کرد چرا که به خوبی رگ های خونی داخل بدن را تقویت می نماید. چنانچه در پاهایتان دچار رگ های عنکبوتی شده اید می توانید ادویه پاپریکا را در غذایتان مصرف کنید تا رگ های عنکبوتی روی پا محو شوند و از بروز رگ های جدید پیشگیری نمایید.

 

نظرات کاربران

نظر بدهید