بارگیری...

چاشنی قورمه سبزی | نکات طلایی جهت طبخ خورشت قورمه سبزی

بازدید : 90363

دسته بندی : چاشنی های سنتی


طعم دار نمودن خورشت قورمه سبزی
تهیه شده از ادویه ها تازه و صد در صد طبیعی
فاقد هرگونه مواد افزودنیکد محصول : 1132

قیمت: 67,000 تومان


کد محصول : 1131

قیمت: 114,000 توماندر صورت نیاز به راهنمایی با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن همراه :   09029090085

تلفن ثابت :   05137243137

 طریقه مصرف چاشنی قورمه سبزی اویس :

چاشنی قورمه سبزی یکی از محبوب ترین و پُر فروش ترین چاشنی های فروشگاه اویس می باشد. علت محبوبیت این چاشنی، طعم خوش مزه و رایحه ی بسیار معطری است که دارد و این ویژگی ها را به خورشت قورمه سبزی شما هدیه می دهد.

تا به حال شده است از مواد اولیه ی درجه یک مانند سبزیجات معطر و گوشت تازه برای خورشت قورمه سبزی استفاده کنید اما باز نتوانسته باشید طعم اصیل و خاص قورمه سبزی را در بیاورید؟ یا اصلا دلتان می خواسته خورشتی طبخ نمایید که از باقی خورشت ها متمایزتر و لذیذتر باشد؟

ما با ترکیب 20 نوع ادویه جات و سبزیجات معطر برای شما چاشنی تهیه و تدارک دیده ایم که با استفاده از آن در خورشت قورمه سبزی، طعم و مزه ی بسیار خوشمزه ای به خورشتتان می دهد. وقتی از این چاشنی استفاده نمایید، تمام بار طعم دار کردن و مزه دار کردن خورشتتان به دوش این چاشنی می افتد.

این خاطر جمعی و اطمینان را به شما عزیزان می دهیم که در این چاشنی فاقد هرگونه مواد افزودنی و نگهدارنده می باشد و از هیچ نوع اسانسی برای تهیه آن استفاده نشده است.

در صورتی که محیط نگهداری از این محصول خیلی گرم و مرطوب نباشد، تا دو سال برای شما ماندگاری دارد.

چاشنی قورمه سبزی اویس را به ازای هر سه نفر یک قاشق و نیم غذا خوری  15تا20 دقیقه آخر پخت به غذا بیافزایید.  حتما پس از اضافه کردن چاشنی به غذا آن را تست کنید و چناچه بعد از افزودن چاشنی به غذا طعم غذا مورد پسند و رضایت نبود، دوباره از همان چاشنی مقداری به غذا بیافزایید تا طعم غذا مورد رضایت واقع شود.
لازم به ذکر است که چاشنی های 50 گرمی برای طعم دار نمودن 5 تا 6 نفر می باشد و چنانچه تعداد نفرات بیشتری مد نظر دارید حتما از وزن بالاتری استفاده بفرمایید.

توجه داشته باشید که در تمام چاشنی ها، تمام ادویه های مورد نیاز، به کار رفته است لذا در هنگام استفاده از چاشنی مورد نظر، هیچ ادویه ای به غذا اضافه نکنید. خصوصا نمک.

دستور پخت خورشت قورمه سبزی

دستور پخت خورشت قرمه سبزی :

قرمه سبزی از یکی از غذاهای اصیل و خوشمزه ی ایرانی می باشد. کمتر کسی یافت می شود که این غذای خوشمزه را دوست نداشته باشد. در واقع اگر قورمه سبزی از روی اصول طبخ شود، غذایی جا اتفاده و بسیار لذیذ می باشد. طریقه پخت این غذا، در مزه و طعمش نقش بسزایی دارد.

قبل از پخت خورشت قورمه سبزی بهتر است اول خودِ قورمه را درست کرده و بعد سراغ طبخ سبزی ها برویم. درست کردن قورمه یکی از فوت و فن های خورشت قورمه سبزی است که شما اول باید بتوانید به درستی قرمه را درست کنید. حالا اصلا به چه چیزی « قورمه » می گویند؟
به گوشتی در روغن خودش با دمای ملایم سرخ شود همراه با نمک، قورمه می گویند. گوشت هنگامی که تفت داده می شود مزه ی زهم آن گرفته می شود و دیگر اینکه کف هایی که در غذا ایجاد می شود از بین می رود و با جوشیدن زیاد از هم باز نمی شود.

سپس برای اینکه پس از مصرف خورش قورمه سبزی دچار نفخ معده نشویم و لوبیا راحت تر بپزد ، باید از شب قبل لوبیا قرمز را درون یک کاسه آب بخیساتیم و دو یا سه مرتبه آبش را عوض کنیم. این کار علاوه بر اینکه نفخ لوبیا را می گیرد باعث می شود لوبیا راحت تر و سریعتر نیز پخته شود.

باید توجه داشت که در قورمه سبزی نباید لوبیای آن بیش از اندازه زیاد شود. این غذا همان طوری که از اسمش پیدا است « قورمه سبزی » می باشد و باید گوشت قورمه و سبزی آن نسبت به باقی مواد بیشتر باشد.

ابتدا برای داشتن قورمه سبزی خوشمزه و جا افتاده اولین کاری که باید کرد این است که قلم ها را در قابلمه قرار داده و به مقدار یک قاشق مربا خوری زرد چوبه به آن اضافه می کنیم و یک عدد نصف پیاز داخل قابلمه قرار می دهیم.

سپس روی آن آب به مقداری که نیاز به آبِ قورمه سبزی داریم، آب به آن اضافه می کنیم و به مدت 2 الی 3 ساعت به در بسته اجازه می دهیم بجوشد. عصاره ای که از این گوشت خارج می شود را قرار است با قورمه سبزی مخلوط کنیم. آب قلم اولین رکن اصلی برای درست کردن قورمه سبزی می باشد.

سپس پیازها را از وسط نصف کرده و به صورت نیم بند در می آوریم. بهترین سایز برای پیاز قورمه سبزی پیاز در سایز نیم بند می باشد که بعد از نصف کردن پیاز از وسط، شروع به خرد کردن می کنیم تا پیاز نصفه شود.

اگر در همین حالت پیاز را خرد کنیم قد پیاز بلند می شود لذا پیاز را برمی گردانیم و از آن طرف شروع به خرد کردن می کنیم. بهتر است برای طبخ قورمه سبزی از پیاز قرمز استفاده کنیم چرا که طعم بسیار خوبی دارد و مقداری از پیاز سفید قوی تر می باشد و این سبب می شود که زهم گوشت گرفته شود. 

بعد از خرد کردن پیازها، شروع به سرخ کردن سبزی قورمه سبزی می کنیم.دمای گاز باید نه کم باشد که سبزی ها آب اندازد و نه خیلی زیاد بلکه باید ملایم باشد. در این صورت از جاهای مختلف تابه بخارها دیده می شود که نشان دهنده ی مناسب بودن دمای پخت سبزی ها می باشد.

مدت زمان سرخ کردن سبزی ها بسیار مهم می باشد چرا که رنگ خورشت ما بستگی به مقدار پخت سبزی ها دارد. مدت سرخ شدن سبزی ها 8 الی 10 دقیه می باشد تا رنگش سیاه گردد. اما این تیرگی به این معنی نیست که سبزی ها را بسوزانیم بلکه  سبزی ها را باید در تابله کاملا پهن کنید و اجازه دهید 1 الی 2 دقیقه برشته شود؛ سپس سبزی ها را زیر و رو کرده و طرف دیگر آن را شروع به سرخ کردن می کنید.

اگر می خواهید بفهمید که قورمه سبزی خوب یا بدی دارید کافی است آن را با برنج مخلوط کنید؛ اگر رنگ برنج کاملا سبز شد نشان می دهد خورشت قورمه سبزی خوبی دارید اما اگر سبزی ها بیش از اندازه جوشیده باشد، با مخلوط برنج با خورشت رنگ برنج قهوه ای می شود و به رنگ سبز در نمی آید.

سپس درون قابلمه ای روغن ریخته و پیازها را درون آن تفت می دهیم. مقداری که پیازها رنگش تغییر پیدا کرد و نرم شد شروع به درست کردن قورمه می کنیم.

ابتدا گوشت ها را بر روی پیازها درون تابه قرار داده و شروع به تفت دادن می کنیم. تفت دادن گوشت بسیار مهم و حانض اهمیت است چرا که اگر گوشت را تفت ندهیم بسیار بد می شود. دمای شعله ی زیر تابه بسیار مهم است چرا که نمی خواهیم گوشتمان آب اندازد بلکه می خواهیم گوشت قورمه ما کاملا آماده شود. در این حین پس از آماده شدن آب قلم، قلم ها را از قابلمه خارج کرده و آب را از طریق صافی، صاف می کنیم.

پس از آماده شدن گوشت های قورمه، آن ها را به قابلمه ای انتقال می دهیم که قرار است خورشت قورمه سبزی ما در آن پخته شود. سپس آب قلم ها را به گوشت ها اضافه می کنیم و درب قابلمه را گذارده و اجازه می دهیم به مدت 10 دقیقه بجوشد.

سپس لوبیاها را به خورشتمان اضافه کرده و اجازه می دهیم همراه خورشت پخته شود. پس از 10 دقیقه، سبزی قورمه را به خورشتمان اضافه کرده و درب قابلمه را بسته و اجازه می دهیم به مدت 45 الی 60 دقیقه به دمای ملایم خورشت پخته و جا افتاده شود

حالا در 10 دقیقه پایانی نوبت به اضافه کردن چاشنی‌ قورمه سبزی می‌رسد. به ازای هر نفر یک قاشق چای خوری از چاشنی قورمه سبزی به خورشتمان اضافه می کنیم. سپس آن را تست کرده و اگر دیدیم هنوز مزه ی خورش درنیامده است بازهم از چاشنی قورمه سبزی به آن اضافه می کنیم.

باید توجه داشت که اگر قصد استفاده از چاشنی قرمه سبزی را داشتیم دیگر نباید ادویه ای از خارج به خورشتمان اضافه کنیم. اگر نمک یا فلفل یا زردچوبه و.. به خورشت اضافه کنیم، مزه ی غذای قرمه سبزی به طور کل خراب می شود.

درون چاشنی قرمه سبزی تمام ادویه های لازم قرار داده است لذا نیاز به افزودن ادویه ای دیگر نمی باشد. سپس با شعله ملایم، حدود نیم ساعت دیگر صبر می کنیم تا طعم و عطر چاشنی به خورد خورشت برود.

نکته : برای اینکه خورش به خوبی روغن بیندازند باید نکاتی را رعایت کنیم. یکی از این نکات این است که سبزی به خوبی سرخ شود. نکته دیگر آن است که در پایان پخت خورش، یک تکه یخ کوچک درون خورش بیندازیم.

این کار باعث شوک به سبزی خورش می شود و به روغن انداختن خورش کمک می کند. همچنین برای سرو کردن خورشت قورمه سبزی ابتدا یک ملاقه از زیر خورشت کشیده و یک ملاقه هم از روی آن می کشیم. ملاقه اول را که در ظرف قرار دادیم، در مقلاقه دوم روغن قورمه سبزی روی آن می آید که بسیار قشنگش می کند.

نکاتی مهم جهت طبخ خورشت قورمه سبزی

نکاتی جالب در مورد سبزی قورمه سبزی که نمی دانستید :

برای جا افتادن بهتر خورشت قورمه سبزی، سبزی ها را تا جای ممکن خورد ریز کنید. در صورتی که سبزي قورمه سبزي درشت خرد شده باشد خورش هر چه بجوشد جا نمي افتد.
استفاده از سبزی های تازه سبب می شود که خورشت قورمه سبزی خوشمزه تر و خوش رنگ تر شود و ويتامين هاي موجود در سبزي بهتر حفظ مي شود.
در صورتی که قصد دارید سبزي قورمه سبزی را در فريزر نگهداري کنيد، بهتر است آن را سرخ نشده در فريزر قرار دهید و هنگام پخت، سرخ کنيد تا سالم تر و خوش رنگ تر باشد. طبق شواهد علمی، روغن مايع نبايست يخ بزند و مصرف روغن جامد هم براي سلامتي ضرر دارد.
سبزی شنبليله ی خورشت قورمه سبزی خیلی نبايد زياد باشد چرا که سبب تلخی خورشت مي شود.
سرخ کردن زياد سبزي قورمه سبزی که در بعضی از خانواده ها مرسوم است، سبب مي شود تا رنگ آن تيره شده و خاصيت خود را از دست بدهد و غذا سنگين شود. هم زدن زیادی سبزی هنگام سرخ شدن سبب می شود که برخی از سبزی ها سرخ شود و برخی سرخ نشود. لذا بهترین راه برای سرخ سبزی این است که سبزی را کف تابه پهن کرده و پس از 2 دقیقه آن را هم زده و طرف دیگر آن را شروع به سرخ کردن کنید. زمان پخت سبزی ها هم 8 الی 10 دقیقه می باشد.

هنگام سرخ کردن سبزی قورمه سبزی ، روغن سبزي را در اول به آن اضافه کنيد و نگذاريد که آب سبزي ها خشک شود بعد روغن بريزيد چرا که روغن در خورشت جا می افتد و سبزی ها خوش رنگ تر می شوند.

 خیلی ها به اشتباه در اول پخت خورشت قورمه سبزی، سبزی را اضافه کرده و در طول مدت 2ساعت پخت خورشت، سبزی ها را هم می پزند که این کاملا اشتباه است.

سبزی قورمه سبزی ظرف مدت نیم ساعت به پخت کامل می رسد و دیگر بیشتر از این نیاز به پختن ندارد بلکه اگر بیشتر پخته شود حالت لیزی یا به اصطلاح بریدگی پیدا می کند و اصلا مطلوب نمی باشد. زمان اضافه کردن سبزی به خورشت قورمه سبزی، هنگامی است که گوشتِ خورشت 10دقیقه آخر پختش می باشد که در این زمان سبزی را به آن اضافه می کنیم.
نسبت سبزي هاي مختلف در خورشت قورمه سبزی بستگي به ذائقه هر خانواده دارد. ولي اگر تره خورشت زياد باشد طعم خورشت را تند مي شود. اسفناج زياد هم ، مزه خورش آلو اسفناج مي دهد و این اصلا جالب نیست.

شنبليله زياد، خورش را تلخ مي کند و بوي گشنيز هم در خورشت قورمه سبزي نبايد خيلي محسوس باشد.
هنگامی که سبزی ها موقع خرد کردن آب انداخت، آب آن را دور نريزید و به خورش اضافه کنيد.

نکاتی جالب در مورد گوشت قورمه سبزی:

گوشت خورشت قورمه سبزی نبايست خيلي ريز شده باشد.

استفاده از گوشت گوساله يا گوسفندی بستگي به ذائقه ی هر خانواده دارد اما بهترین گوشت برای درست کردن قرمه سبزی عالی و خوشمزه، گوشت سردست یا ران گوسفند می باشد.

برخی از افراد از گوشت گوساله برای طبخ قرمه سبزی استفاده می کنند که ما پیشنهاد نمی کنیم چرا که مزه ی زهم گوشت گوساله در دهان احساس می شود برای همین بهترین گوشت برای طبخ قرمه سبزی خوشمزه، گوشت گوسفند می باشد.

نکاتی کاربردی در مورد لوبیای قورمه سبزی:

لوبياي مورد استفاده در خورشت قورمه سبزی، لوبيا قرمز است.

در بعضي از شهرها از لوبيا چشم بلبلي هم در خورش قورمه سبزی استفاده مي شود.

در بعضي از شهرهاي استان آذربايجان از لوبيا چيتي در خورشت قورمه سبزی استفاده مي شود.

در بعضي از شهرهاي شمالي قورمه سبزی را بدون لوبيا، رب گوجه فرنگي ، آبغوره طبخ مي کنند. اين نوع قورمه سبزي نيز خورشت خوشمزه اي است که براي معده سبک است و بعد از خوردن آن سنگینی احساس نمی شود.

 خورشت قورمه سبزی

سوالات کاربران در مورد خورشت قورمه سبزی :

آیا به قرمه سبزی رب گوجه میزنن ؟

خورشت قورمه سبزی دارای رب نمی باشد اما عده ای از افراد برای رنگ بهتر آن از رب گوجه فرنگی استفاده می کنند . استفاده از رب در خورشت قورمه سبزی باعث خواهد شد تا خورشت شما رنگی متمایل به قرمزی پیدا نماید .

پختن قورمه سبزی تو قابلمه مسی

نگهداری حرارت در ظروف مسی به مراتب بیش از سایر ظروف فلزی است و دلیل خوشمزه شدن و خوب جا افتادن غذا در این ظروف هم این است که حرارت در مس به طور یکنواخت توزیع می شود. لازم به ذکر این نکته است که ظروف مسی زود اکسید می شوند و ترکیب پذیری بالایی با مواد غذایی دارند ، به این ترتیب می توانند باعث مسمومیت شما شوند.

حساسیت به قورمه سبزی

خورشت قورمه سبزی از سبزیجات ، حبوبات و گوشت تشکیل شده است ، بهتر است در صورت داشتن حساسیت به هر کدام از موارد فوق از مصرف این خورشت خودداری نمایید .

قرمه سبزی چند روز در یخچال میماند ؟

طبق تحقیقات انجام شده ، بهترین زمان نگهداری خورشت در یخچال ۴ الی ۶ روز با دمای 4 درجه سانتی گراد است . دو طبقه بالای یخچال بهترین مکان برای نگهداری خورشت است.

قورمه سبزی چطور جا میفته ؟

طریقه خورد کردن سبزی‌ها در جا افتادن قورمه سبزی خیلی تاثیر دارد. هر چه سبزی‌ها ریزتر خورد شود قورمه سبزی بهتر جا می‌افتد و حتی ظاهر بهتری نیز پیدا خواهد کرد.

قورمه سبزی چه طبعی دارد  ؟

قورمه سبزی در طب سنتی دارای طبع  گرم و تر می باشد .

چه چیزی قرمه سبزی رو خوشمزه میکنه ؟

اگر می خواهید قورمه سبزی شما خوش رنگ و بو تر شود، بهتر است از سبزی تازه استفاده کنید. استفاده از ادویه های تازه و معطر نیز باعث طعم خوب قورمه سبزی می شود .

چه کنیم قورمه سبزی تلخ نشود ؟

اضافه کردن بیش از حد سبزی شنبلیله در قرمه سبزی باعث تلخ شدن آن خواهد شد ، در میزان استفاده از آن در غذا باید دقت شود ، همچنین استفاده زیاد از لیمو عمانی باعث تلخی غذا می شود.

چه کنیم قرمه سبزی سیاه شود ؟

یک عامل موثر در خوشمزه شدن، خوش رنگ شدن و لعاب‌دار شدن خورشت قورمه سبزی سرخ کردن کافی سبزی‌های آن است. سبزی‌هایی که به مقدار کافی تفت داده شده باشند رنگ قورمه سبزی را بهتر و طعم و مزه‌ی آن را مطلوب‌تر می‎کنند.

معمولا وجود سبزی اسفناج درون قورمه سبزی باعث می‎شود این خورشت رنگ دلپذیری پیدا کند. سرخ کردن بیش از اندازه سبزی قورمه سبزی باعث تیره شدن خورشت خواهد شد .

قورمه سبزی شامل چه سبزی هایی است ؟

سبزی قورمه سبزی شامل جعفری ، گشنیز ، تره ، شنبلیله و اسفناج می باشد . معمولاً در هر خورشت قورمه سبزی ۴۰ درصد از سبزی تره، ۳۵ درصد از جعفری، ۱۸ تا ۲۰ درصد از گشنیز و ۵ تا ۷ درصد از شنبلیله استفاده می‎شود .

مقدار استفاده هر کدام از این سبزی‎ها در شهرهای مختلف ایران متفاوت است  بطور مثال در استان فارس یا در خوزستان از شوید نیز در مخلوط سبزیجات خود استفاده می‏‎کنند اما مقدار آن نسبت به سایر سبزی‎ها کمتر است.

در این استان‌ها از تره و جعفری نیز بیشتر از سایر سبزی‌ها از جمله گشنیز و اسفناج استفاده می‎شود. همچنین در این استان‎ها سیر سبز نیز به خورشت خود اضافه می‎کنند. در تهران سبزی قورمه سبزی  شامل تره، جعفری و مقدار کمی شنبلیله  می باشد . در استان آذربایجان علاوه بر سبزی‎های معمول از چند برگ ترخون و مقداری برگ چغندر نیز استفاده می‎شود.

قورمه سبزی لوبیا قرمز یا چیتی ؟

اینکه چه نوع حبوباتی را در قورمه سبزی استفاده کنید بستگی به خود شما دارد , در برخی از شهرها در خورشت قورمه سبزی از لوبیا قرمز و در برخی جاها از لوبیا چیتی و چشم بلبلی استفاده می کنند .

استفاده از لوبیا چیتی در قورمه سبزی علاوه بر اینکه طعم بهتری به غذا می دهد ، زودتر نیز پخته خواهد شد . استفاده از لوبیا قرمز در خورشت قورمه سبزی ، ظاهری زیباتر به غذای شما خواهد داد . لوبیا چشم بلبلی نیز دیر پز بوده و مدت زمان پخت بیشتری را می طلبد .

قورمه سبزی نفخ دارد ؟

بله , استفاده از لوبیا در قورمه سبزی باعث نفخ خواهد شد ، خیس کردن لوبیا ها در آب گرم باعث کاهش نفخ آن خواهد شد . اگر میخواهید قورمه سبزی درست کنید که باعث نفخ نشود از لوبیای چشم بلبلی درون آن استفاده کنید .

لوبیای چشم بلبلی نسبت به سایر لوبیاها کمتر نفخ ایجاد میکند . این لوبیا حاوی 30 درصد پروتئین و مقدار زیادی ویتامین های گروه B میباشد . آبغوره ایی که در برخی مواقع در قورمه سبزی استفاده میکنیم به هضم غذا کمک میکند و از نفخ جلوگیری میکند .

 قورمه سبزی با مرغ

 دستور پخت قورمه سبزی با مرغ:

ابتدا سبزی قرمه سبزی را با روغن تفت می دهیم تا آب آن گرفته شود و رنگ آن کمی تیره شود. بعد لوبیا قرمز را که از شب قبل خیس کرده ایم در یک قابلمه با شعله ی ملایم می پزیم تا کاملا پخته شود.

می توان به جای لوبیا قرمز از لوبیا چشم بلبلی استفاده کرد. در این صورت زمان کمتری برای پخت لوبیا لازم داریم چرا که لوبیا چشم بلبلی زودتر می پزد.

سپس گوشت مرغ را شسته و قطعه قطعه می کنیم. ران مرغ چون چربی دارد برای این خورشت مناسب تر است اما می توانیم از سینه مرغ هم استفاده کنیم ولی باید حتما پوست مرغ و چربی مرغ کاملا گرفته شود.

در قابلمه ای دیگر مقداری روغن می ریزیم و پیازهای نگینی را به آن اضافه می کنیم تا طلایی شود. سپس از ادویه قرمه سبزی اویس به ازای هر سه نفر یک قاشق مربا خوری به پیازها اضافه می کنیم و مرغ ها را درون قابلمه می ریزیم و کمی تفت می دهیم.

بعد سبزی قرمه سبزی را که قبلا سرخ کرده بودیم به موادمان اضافه می کنیم و لوبیای پخته شده را هم اضافه می کنیم و روی آن آب می ریزیم به قدری که روی مرغ را بگیرد. سپس درب قابلمه را می گذاریم و اجازه می دهیم تا با دمای ملایم پخته شود و جا بی افتد.

در اواخر طبخ خورشتمان، کمی از آن را تست می کنیم تا ببینیم آیا مزه ی خورشت درآمده است یا خیر؟ اگر هنوز خورشت قورمه سبزی مزه ی مطلوبی پیدا نکرده بود، به میزان لازم از همان چاشنی قرمه سبزی به خورشتمان اضافه می کنیم و دیگر هیچ ادویه ای از خارج به غذا اضافه نمی کنیم مخصوصا نمک.

محصولات مرتبط