بارگیری...

ادویه آش رشته | طرز تهیه آش رشته مجلسی

بازدید : 19838

دسته بندی : چاشنی های سنتی


آش رشته غذای اصیل ایرانی می باشد که در اکثر مهمانی ها به عنوان پیش غذا و یا غذای اصلی سرو می شود. این غذای خوشمزه در ماه مبارک رمضان و فصل سرما محبوبیت بیشتری در بین مردم پیدا می کند. از آش رشته به عنوان عصرانه ی خوشمزه و مقوی استفاده می کنند. اما گاهی اوقات در کنار آش رشته غذای دیگری هم سرو می کنند اما خود آش رشته به تنهایی غذایی کاملا سالم و مقوی می باشد.کد محصول : 1216

قیمت: 74,000 تومان


کد محصول : 3563

قیمت: 128,000 توماندر صورت نیاز به راهنمایی با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن همراه :   09029090085

تلفن ثابت :   05137243137

آش رشته چیست؟

آش رشته غذای اصیل ایرانی می باشد که در اکثر مهمانی ها به عنوان پیش غذا و یا غذای اصلی سرو می شود. این غذای خوشمزه در ماه مبارک رمضان و فصل سرما محبوبیت بیشتری در بین مردم پیدا می کند. از آش رشته به عنوان عصرانه ی خوشمزه و مقوی استفاده می کنند. اما گاهی اوقات در کنار آش رشته غذای دیگری هم سرو می کنند اما خود آش رشته به تنهایی غذایی کاملا سالم و مقوی می باشد.

دستور پخت آش رشته مجلسی

آش رشته مجلسی

مواد لازم جهت پخت آش رشته برای 10:

رشته 1 کیلو گرم

آرد 1 قاشق

نخود 1 پیمانه

لوبیا قرمز 1 پیمانه

لوبیا چیتی 1 پیمانه

عدس 2 پیمانه

نیم کیلو سبزی آش (ساطوری درشت)

پیاز داغ

نعنا داغ

سیر داغ

چاشنی آش رشته

ابتدا برای گرفته شدن نفخ حبوبات ، آن ها را از شب قبل خیس کرده و هر دو ساعت یک بار آب آن را عوض می کنیم به جز عدس که لازم نیست از یک شب قبل آن را خیس کنیم و دو ساعت قبل پخت برای آن کافی است.

 حبوبات را با 2لیتر آب در دیگ جاداری ریخته و روی درجه آتش زیاد به جوش می آوریم. سپس شعله آتش را کم می کنیم و درِ دیگ را می بندیم و اجازه می دهیم 2ساعت بپزد. برای انیکه آش خوشمزه ای داشته باشیم بهتر است حبوبات را با آب قلم بپزیم. در این صورت آب قلم به خورد حبوبات رفته و مزه آش را بسیار خوشمزه تر می کند.

پس از پختن حبو بات سبزی ها را اضافه می کنیم و اجازه می دهیم بپزد. سپس از ادویه آش رشته به میزان لازم – به ازای هر نفر یک قاشق مربا خوری- به موادمان اضافه می کنیم. بعد نصف بیشتر پیاز داغ های سرخ شده را به آش اضافه کرده و نصف دیگر هم برای تزیین می گذاریم. همچنین نصف بیشتر سیر داغ های سرخ شده را به آش اضافه می کنیم. حدود ده دقیقه اجازه می دهیم تا پیاز داغ و سیر داغ و سبزیجات به همراه ادویه آش، قل بزند. سپس رشته ها را کم کم اضافه می کنیم.

ما در این دستور پخت از آرد برای لعاب آش استفاده نمی کنیم چرا که بهتر است آش رشته با لعاب خود رشته ها لعاب بی اندازد. از زمانی که رشته ها را اضافه می کنیم دیگر در قابلمه را نمی گذاریم و حدود 15 دقیقه زمان نیاز داریم تا رشته ها کاملا بپزد. بعد از 15دقیقه شعله زیر قبلمه را خاموش می کنیم و درب قابلمه را می گذاریم و اجازه می دهیم با حرارت خود آش، دم بکشد.

طریقه درست کردن نعنا داغ: قبل از آنکه قابلمه را روی آتش بگذاریم، روغن را درون آن ریخته و به میزان دلخواه نعنا به آن اضافه می کنیم و بعد شلعه زیر تابه را روشن می کنیم. اگر اول روغن داغ شود، رنگ نعنا داغ خراب می شود. سپس اجازه می دهیم روغن داغ شود و نعنا کمی در آن تفت بخورد. با این روش هم رنگ نعنا داغ حفظ می شود و سبز می ماند و هم عطر و بوی خود را حفظ می کند. وقتی حباب های ریز بر روی نعنا داغ شروع به قل زدن کرد، شلعه گاز را خاموش می کنیم.

در آخر با کشک و نعنا داغ و سیر داغ و پیاز داغ آش رشته را تزیین می کنیم.

محصولات مرتبط