بارگیری...

چاشنی کاری

بازدید : 15178

دسته بندی : چاشنی های سنتی


کاری نامی است که انگلیسی ها روی خورش هندی نهاده اند؛ خود مردم هندوستان برای هر کدام از خورش های خود نام جداگانه ای دارند. در میان ما ایرانیان، به ویژه مردم مرکز، خورشت هندی با نام «کاری» معروف است. ادویه ای که هم عطر و طعم خاص این خورش را باعث می شود غالبا «کاری» یا «پودر کاری» یا «ادویه کاری» نام دارد. به این ترتیب، کاری نوعی خورشت است که با گردِ کاری معطر شده باشد.کد محصول : 1108

قیمت: 78,000 تومان


کد محصول : 3502

قیمت: 136,000 توماندر صورت نیاز به راهنمایی با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن همراه :   09029090085

تلفن ثابت :   05137243137

ادویه کاری چیست؟

کاری نامی است که انگلیسی ها روی خورش هندی نهاده اند؛ خود مردم هندوستان برای هر کدام از خورش های خود نام جداگانه ای دارند. در میان ما ایرانیان، به ویژه مردم مرکز، خورشت هندی با نام «کاری» معروف است. ادویه ای که هم عطر و طعم خاص این خورش را باعث می شود غالبا «کاری» یا «پودر کاری» یا «ادویه کاری» نام دارد. به این ترتیب، کاری نوعی خورشت است که با گردِ کاری معطر شده باشد.

خورشت های هندی یک جور نیست، بلکه مانند خورش ایرانی بسیار متنوع است. خود هندی ها هم خورش های خود را کاری نمی نامند بلکه برای هر کدام نام خاصی دارند مانند: روغن جوش و ویندالو و کیمه (قیمه) و مانند این ها. «کاری» نامی است که انگلیسی ها روی خورش هندی گذاشته اند و آنچه ما به این نام می شناسیم صورت انگلیسی خورش هندی است که با صورتِ اصلی تفاوت دارد. کاری از انگلستان به جاهای دیگر از جمله ایران صدر شده است. امروزه در دنیای انگلیسی زبان، انواع خورش های هندی، هند و چینی، مالزیایی، اندونزیایی و مانندِ این ها را «کاری» می نامند. انگلیسی ها حتی از «کاری چینی» هم سخن می گویند.

بسیاری از مردم گمان می کنند «کاری» نام گیاه خاصی است که ساییده ی آن، پورد کاری می شود یا دست کم مایه ی اصلیِ پودر کاری را تشکیل می هد. این گمان ها درست نیست. پودر کاری نوعی ادویه است و مانند انواع دیگر ادویه از چند گیاه معطر ترکیب می شود.

کلمه ی «کاری» ریشه ی فارسی دارد. توضیح این مطلب این است که در هندوستان تره بار را «تره کاری» می نامند، همچنان که ما هم گاهی تره بار یا به اصطلاح سبزیجات را «صیفی کاری» می نامیم و چون در هندوستان عده ی کثیری از مردم گیاه خوارند، خورشت هندی غالبا از «تره کاری» (تره بار) پخته می شود. در زبان انگلیسی «تره کاری» به «کاری» خلاصه شده و سپس برای نامیدنِ خورش های گوشت دار هم به کار رفته است. همچنین، ادویه ای هم که در درست کردن کاری به کار می رود به «پودر کاری» معروف شده است.

 ادویه کاری از چه تشکیل شده؟

برخی از مواد تشکیل دهنده ادویه کاری عبارت است از:

زنجبیل، رازیانه، زیره سیاه، دارچین، میخک، فلفل سیاه و...

از ادویه کاری در چه غذاهایی استفاده میشود؟

متخصصان تغذیه تاکید دارند که افزودن ادویه کاری به غذاهای پر چرب، نرخ ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد. ادویه کاری، گلیسیرید غذاهای پرچرب را تا 30% کاهش می هد. همچنین به طور کلی می توان گفت از چاشنی کاری می توان در اکثر غذاهای گوشتی و مرغی استفاده نمود.

ادویه کاری برای پوست

ادویه کاری برای زیبا سازی پوست مؤثر است. علاوه بر آن که چین و چروک های پوست را از بین می برد، روند پیری پوست را نیز کند می کند و سبب شادابی و جوانی پوست می گردد.

ادویه کاری چه خاصیتی دارد؟

چاشنی کاری در درمان افسردگی مؤثر است.

کلسترول خون را پایین آورده و از انعقاد خون جلوگیری می کند.

موجب تقویت حافظه می شود.

ادویه کاری از بروز آلزایمر پیشگیری می کند.

برای کاهش وزن گزینه ی مناسبی می باشد.

ادویه کاری سیستم گوارشی را پاک سازی کرده و بی خوابی و اضطراب را از بین می برد.

همچنین کورکومین موجود در چاشنی کاری، بسیار انتی اکسیدان دارد و دارای خاصیت ضد التهابی است و باعث کاهش التهاب مفاصل می شود.

خرید ادویه کاری

فروشگاه اویس به تمامی مشتریان عزیز خاطر جمعی کامل می دهد که تمامی مواد استفاده شده در ادویه کاری اویس صد در صد طبیعی بوده و فاقد هرگونه مواد افزودنی و نگه دارنده و اسانس می باشد.

محصولات مرتبط