بارگیری...
مرینیت چیست ؟

مرینیت چیست ؟

مرینیت چیست ؟

مزه دار کردن جوجه کباب یا مرینیت کردن جوجه کباب مساله ی مهمی می باشد که با در نظر گرفتن نکات آن می توان غذایی خوشمزه و لذیذ را برای خود و دیگران خاطره انگیز نمود. مرینیت کردن به معنای طعم دار کردن انواع مرغ، ماهی، میگو می باشد که روش های گوناگونی دارد و هر آشپز و یا رستوران دار از روش و دستور خاصی پیروی می کند.

مرینیت گوشت

مرینیت کردن برای هر نوع گوشت و غذایی متفاوت است. در برخی موارد شما برای پخت یک نوع از گوشت نیاز دارید تا زمان بیشتری را برای مرینیت کردن بگذارید، مثلا زمانی که گوشت مرغ و گوشت گوسفند برای مرینیت کردن نیاز دارند، متفاوت است.
به طور مثال برای کباب گوشت گوسفند، شما نیاز دارید وقت بیشتری گوشت را در مواد مرینیت برای مزه دار کردن بخوابانید. اما همین زمان برای کباب ماهی بسیار کوتاهتر خواهد بود.

مرینیت ماهی و جوجه کباب

ممکن است فکر کنید مرینیت جوجه کباب کار خاصی ندارد و با اضافه کردن کمی نمک و آبلیمو و پیاز و زعفران به قطعات جوجه کباب، می توان آن را مزه دار کرد ولی نکات مهم و قابل توجهی وجود دارد که رعایت آن ها سبب می شود جوجه کبابی داشته باشیم که گوشتش نه سفت باشد و نه بی مزه.
اول آنکه باید بدانیم که نمک و آبلیمو، جوجه را سفت می کند و اگر هم در آخر پخت به آن اضافه شود مزه آن به خورد جوجه نمی رود و طعم نمی گیرد. پس چه کنیم که گوشت سفت نشود و هم به اندازه مزه دار شود؟!
می توانیم با آغشته کردن تکه های جوجه کباب به مرینت های جوجه کباب اویس آن ها را به راحتی مزه دار کنیم. مزیت مرینت ها این می باشد که طعم های مختلفی برای ذائقه های مخلتف دارد که می توان هر طعم که مد نظر داشته باشیم را استفاده کنیم. ترکیب دو یا سه مرینیت هم بسیار خوب و مورد پسند ذائقه ها می باشد.

 


انواع مرینیت :

مرینیت ادویه: ترکیب 15 نوع ادویه می باشد که با اضافه کردن آن به تکه های جوجه کباب یا ماهی، دیگر نیازی به اضافه کردن هیچ ادویه ای نمی باشد. طعم مرینت ادویه خوش مزه و ملایم می باشد.
مرینیت سبزیجات: این مرینت علاوه بر ادویه، دارای سبزیجات معطر می باشد که طعم ویژه ای به جوجه کباب و یا ماهی کبابی می دهد.
مرینیت باربیکیو: اگر قصد دارید در منزل جوجه کباب درست کنید و می خواهید جوجه ها مزه ی دودی بگیرند کافی است از مرینت باربیکیو استفاده نمایید تا جوجه کباب دودی خوشمزه ای را تجربه کنید.
مرینیت تندوری: نام دیگر این طعم دهنده، مرینیت اسپایسی می باشد که طعم تندی را به جوجه کباب می دهد. اگر علاقه به جوجه کباب چیلی دارید، می توانید از مرینیت تندوری جهت طعم دار کردن جوجه کباب استفاده نمایید.
مرینیت لیمو: پودر لیمو در مرینیت لیمو غالب می باشد. بعضی از افراد دوست دارند جوجه کباب کمی مزه ی ترشی بیشتری داشته باشد لذا آبلیموی بیشتری به مواد جوجه اضافه می کنند اما با اضافه کردن مرینیت لیمو دیگر نیازی به افزودن آبلیمو به مواد جوجه نمی باشد و کاملا قطعات جوجه طعم دار می شود.
مرینیت پنیر ذغالی: طعم مرینیت پنیر ذغالی کمی متفاوت است. طعمی جالب و ویژه که مزه ی خاص و خوشمزه ای به جوجه و یا ماهی کبابی می دهد. کسانی که علاقه به جوجه کباب ذغالی دارند می توانند ، مرینیت پنیر ذغالی را برای مزه دار کردن جوجه کباب استفاده می کنند.
مرینیت زعفرانی: علاوه بر مزه دار کردن جوجه کباب، عطر و طعم زعفران با مرینیت زعفرانی کاملا به خوردِ تکه های جوجه کباب می رود و مزه ی تُرد و خوشمزه ای به آن ها می دهد.

روش مرینیت کردن مرغ و ماهی

قبل از هر چیز برای خوش عطر و خوش طعم شدن جوجه کباب لازم است به تکه های مرغ زعفران بزنیم. بعد از اضافه کردن زعفران تکه های مرغ را به خوبی با هم مخلوط می کنیم. زمانی که مطمئن شدیم که تمام قطعات جوجه کباب زعفرانی شده است برای نفوذ زعفران به بافت جوجه کباب لازم است در مرحله دوم روغن زیتون را به تکه های مرغ اضافه کنیم و شروع به مخلوط کردن مواد باهم می کنیم. سپس از یکی مرینت های اویس برای هر یک کیلو قطعات مرغ، جوجه، ماهی و... دو قاشق غذا خوری مرینیت مورد نظر را به همراه مقداری روعن مایع، مخلوط نموده و حداقل8 ساعت در یخچال نگهداری می نماییم. در آخر به روش دلخواه طبخ نمایید.
نکته: در این مرینیت ها نیازی به افزودن پیاز، آبلیمو، ماست و ادویه های دیگر ندارد.
از این روش مرینیت کردن می توان برای مرینت راسته گوسفندی ، مرینیت ران مرغ ، مرینیت کتف و بال ، مرینیت پاچینی ، مرینیت گوشت ، مرینیت گوشت بوقلمون ، مرینیت کباب چنجه نیز استفاده نمود.

مدت زمان مرینیت

مدت زمان مرینیـت کردن به اندازه آن خوراک نیز بستگی دارد، اگر تکه های گوشت شما نازک و کوچک باشد مدت زمان خواباندن در مواد مرینیت یک الی دو ساعت است، در حالی که این زمان برای استیک بسیار بیشتر خواهد بود . در صورت کلی زمان مرینیت کردن غذا نباید از ۲۴ ساعت بیشتر شود.
باید به یاد داشته باشید که مواد مرینیت باید کاملا سطح گوشت و غذای شما را بپوشاند، برای این کار نیازی نیست از مواد مرینیت بیشتری استفاده نمایید، بلکه کافی است تکه های مرغ و ماهی و گوشت را به مرینیت آغشته کنید تا قشنگ به خورد گوشت برود.
در تمام طول مدتی که غذای شما در مواد مریـنیت قرار گرفته حتما آن را در یخچال قرار دهید. مواد فقط برای یک بار قابل استفاده است.

جوجه کباب با استخوان

تکه های جوجه را می توان با استخوان یا بی استخوان به سیخ کشید. بسیاری از مردم جوجه کباب با استخوان را ترجیح می دهند اما برای شام ایستاده که خورندگان باید بشقاب را به یک دست و چنگال را به دست دیگر بگیرند، و همچنین برای شام نشسته ی رسمی که باقی گذاردن انبودهی از استخوان در بشقاب کار برازنده ای نیست، جوجه کباب بی استخوان مناسب تر می باشد. 
برای تکه کردن مرغ بهتر است تکه های خرد شده ی جوجه کباب با یکدیگر هم اندازه و مساوی باشند به دلیل اینکه زمان پختشان هم دیگر برابر است. اگر یک تکه درشت باشد و تکه دیگر کوچک باشد، تکه های کوچک تر می سوزد و تکه های بزرگ تر هم خام می شود و کاملا ترکیب جوجه کباب به هم می خورد. پس یکسان بودن سایز قطعات جوجه کباب مهم می باشد.
به سیخ کشیدن جوجه

برای به سیخ کشیدن جوجه ها ابتدا جوجه یا مرغ کبابی را به 10تکه تقسیم می کنیم که عبارت است از 2بال، 4تکه ران و انتهای ران و 4 تکه سینه. هر تکه را باید طوری به سیخ کشید که پهنای آن به طرف آتش باشد و همچنین روی گوشتی و روی استخوانی تکه ها با هم جور باشد تا هنگام پخت دو هوا نشود.

نکات بسیار مهم در طبخ جوجه کباب

باید توجه داشت که کباب کردن ران و انتهای ران مرغ، کمی بیشتر از سینه نیاز به طبخ دارد. به همین دلیل ران و سینه را باید جدا از هم به سیخ کشید و سینه را باید کمی پس از ران روی آتش گذارد. سیخ ها را باید به فاصله یکی دو دقیقه مرتبا برگرداند. 

جوجه کباب باید در حرارت متعادل خوب مغز پخت شود. اشخاص باید از مصرف جوجه کباب های نیم‌پز و سوخته اجتناب کنند زیرا خوردن آن ها سبب مسمومیت می شود در عین حال هیچ اثری از خونابه نباید در جوجه کباب دیده شود.
همچنین باید سیخ های جوجه را قبل از استفاده خوب بشویند و از به کار بردن سیخ های زنگ زده و سولفاته پرهیز کنند.

 

سوالات متداول جهت طبخ جوجه کباب

جوجه کباب چیست؟

غذایی اصیل و خوشمزه که به انواع روش پخت، طبخ می شود.

مرغ آب پز پرخاصیت تر است یا جوجه کباب؟

گوشت مرغ را نیز به روش‌های مختلفی می‌توان طبخ کرد اما ارزش غذایی جوجه کباب به شرطی که سوخته نباشد و آب فراوانی از آن خارج نشده باشد بیشتر از مرغ آب‌پز است و مواد غذایی آن بهتر حفظ می‌شود.

جوجه کباب را در چه موادی بخوابانیم؟

فروشگاه اویس برای راحت تر و حرفه ای تر شدن پخت جوجه کباب مرینیت هایی را در طعم های مختلف به شما عزیزان معرفی می کند که با اضافه نمودن هر یک از مرینت ها به قطعات جوجه کباب دیگر نیاز به افزودن هیچ ادویه و موادی مانند پیاز و آبلیمو و... به قطعات جوجه کباب نمی باشد چرا که در هر یک از مرینت ها، ادویه های لازم جهت مزه دار شدن جوجه کباب موجود می باشد.

به جوجه کباب چی بزنیم خوشمزه بشود؟

پس از مرینت کردن جوجه کباب می توان از زعفران جهت خوشمزه شدن جوجه کباب ها استفاده نمود. برای این کار قبل از پخت مقداری زعفرانِ آب شده را با قلمو بر روی قطعات جوجه کباب بمالید.

چرا به جوجه کباب ماست میزنن؟

می توان برای مزه دار کردن جوجه کباب از ماست استفاده کرد تا کمی نرم تر شود ولی اشکال آن این است که رنگ جوجه را کم رنگ می کند. اگر مایل بودید از ماست استفاده کنید، مقدار کمی ماست اضافه نمایید و از ماست سفت که آبکی و شُل نباشد استاده نمایید.

جوجه کباب چند کالری دارد؟

هر 100گرم جوجه کباب، حاوی 239 کیلوکالری می باشد.

چه کنیم جوجه کباب خشک نشود و نرم شود؟

بهتر است پوست مرغ را جدا نکنید تا با روغن آن، گوشت زیر پوست بپزد و اگر سوخت ، پوست که چندان خوردنش توصیه نمی‌شود ، بسوزد . در مرحله خوردن نیز پوست را جدا و گوشت کباب شده را میل کنید.

چه کنیم جوجه کباب نرم شود؟

کافی است مقداری کره ی آب شده را هنگام پخت با قلمو به قطعات جوجه کباب بزنیم تا جوجه کباب خشک نشود و آبدار باشد.

چه کنیم جوجه کباب ترد شود؟

اگر قبل از پخت مقداری زعفران را پس از دم کردن با قلمو به قطعات جوجه کباب بزنیم، جوجه کباب ترد و خوشزمه ای خواهیم داشت.

جوجه کباب گرم است یا سرد؟

جوجه کباب دارای طبع سرد می باشد. برای گرفتن سردی جوجه و برنج می توان از ادویه های گرم استفاده نمود.

آیا جوجه کباب باعث بهبودی اسهال می شود؟

شخصی که مزاجش به هم خورده است و اسهال شده است بهتر از مواد غذایی را به صورت کباب شده مصرف نماید . لذا استفاده از سینه مرغ به صورت کبابی توصیه می شود.

آیا جوجه کباب برای کبد چرب ضرر دارد؟

افرادی که دارای کبد چرب می باشند بهتر است از قسمت سینه مرغ برای کباب کردن استفاده نمایند.

نظرات کاربران

نظر بدهید