بارگیری...

دانه کینوا

بازدید : 4658

دسته بندی : سایر محصولات


کینوا گیاهی است با دانه های خوراکی که در کشور آمریکای جنوبی مانند شیلی و پرو کشت می شود. به دلیل خاصیت های فراوان کینوا ، کشورهای غربی آن را جایگزین غلات کرده اند و از کینوا به جای برنج و گندم استفاده می کنند. در دوران قدیم کینوا را مادر همه غلات می‌دانستند.کد محصول : 1190

قیمت: 50,000 تومان


کد محصول : 1189

قیمت: 80,000 تومان


کد محصول : 1269

قیمت: 160,000 توماندر صورت نیاز به راهنمایی با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن همراه :   09029090085

تلفن ثابت :   05137243137

کینوا چیست؟

کینوا گیاهی است با دانه های خوراکی که در کشور آمریکای جنوبی مانند شیلی و پرو کشت می شود. به دلیل خاصیت های فراوان کینوا ، کشورهای غربی آن را جایگزین غلات کرده اند و از کینوا به جای برنج و گندم استفاده می کنند. در دوران قدیم کینوا را مادر همه غلات می‌دانستند.

خواص کینوا

پروتئین، منیزیم، فیبر، پتاسیم، آهن، کلسیم، فسفر، ویتامین‌های گروه ب، ویتامین A و آنتی اکسیدان‌ها از جمله خواصی هستند که در دانه‌های کینوا وجود دارند. کینوا یکی از معدود گیاهان خوراکی است که همه ۹ آمینو اسید ضروری بدن را دارا می باشد. ترکیب جالبی از پروتئین و فیبر که در کینوآ وجود دارد می تواند منجر به احساس سیری برای مدت طولانی تر شود.

ارزش غذایی کینوا

۱۰۰ گرم کینوا خام منبع غنی برای پروتئین، فیبر غذایی، ویتامین B  و مواد مغذی معدنی است. همچنین 15 درصد از نیاز روزانه ی بدن به آهن و 3 درصد از نیاز روزانه ی بدن به کلسیم را تأمین می کند.

اما ۱۰۰ گرم کینوا پخته ۱۲۰ کالری دارد و 30 درصد از نیاز روزانه بدن به منگنز و 20 درصد از نیاز روزانه ی بدن به فسفر را تأمین می کند.

ارزش غذایی بسیار بالای دانه کینوا موجب مقایسه ی آن توسط سازمان خواربار جهانی (FAO) با شیر خشک گردیده است. دانه‌های کینوا مقدار سدیم کمتر ولی میزان کلسیم، فسفر، منیزیم، پتاسیم، آهن، مس، منگنز و روی بیشتری از گندم، جو و ذرت دارند.

دستور پخت کینوا

دانه‌های کینوا مانند برنج پخته می‌شوند. ابتدا یک پیمانه از دانه های کینوا را با دو برابر آب درون قابلمه ریخته و به مدت 10 الی ۱۵ دقیقه روی شعله ملایم می گذاریم تا آب آن تمام شود و پخته شود. در آخر می توانیم  برای بهتر شدن طعم کینوا به جای آب ساده، از آب مرغ یا گوشت استفاده کنیم. برای آن که دانه های کینوا بافت خود را از دست ندهد و له نشود، می‌توان حجم معین آب را در چند مرحله به قابلمه اضافه کرد. برای بهتر شدن طعم کینوا می توان از ادویه های دلخواه به آن اضافه کرد. از کینوا در تهیه سالاد، کتلت، برگر، سوپ کینوا و دیگر غذاها استفاده می شود.

ایا کینوا باعث لاغری میشود؟

یکی از مصارف عمده کینوا جهت کاهش وزن و لاغری می باشد چرا که به دلیل بالا بودن پروتئین در دانه های کینوا مصرف آن سبب سیری می شود و باعث می شود با کالری بسیار کم پروتئین بسیار زیادی را وارد بدن کرده و این چنین اشتها و میل به غذا را کاهش می دهد. همچنین به علت حجیم شدن دانه های کنیوا ، معده را پُر می کند و سبب سیری طولانی مدت می شود.

 

محصولات مرتبط